ZADBAJ O SERCE – UMYSŁ. Kilka rad na LATO w zgodzie z przyrodą.

Gołym okiem widać, że lato jest okresem wspaniałego wzrostu – przyroda dookoła cieszy oczy soczystą zielenią i kolorami nowalijek, a nos bez ustanku może delektować się zapachem kwitnących łąk i świeżych lasów.

Według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (TCM) lato ma naturę Yang – ruchu, ekspansywnego wzrostu, lekkości, twórczości, jasności, aktywności na świeżym powietrzu. To tradycyjnie czas serca – jeśli podejdziemy do tej pory roku świadomie,  mamy szansę skorzystać z bogactw Przyrody, napełnić się nimi, wzmocnić i odżywić nasze wnętrze oraz ducha.

W TCM instnieje koncepcja “serce-umysł”.

To nie tylko narząd, ale też nasz ośrodek emocjonalny. Wg tej tradycji serce kontroluje nie tylko przepływ krwi, ale też jakość naszego snu, pamięć, a przede wszystkim naszą świadomość i duchowość (ma to również odpowiedniki w naszej kulturze, np. pod postacią powiedzeń “Miej serce”, albo “Okaż trochę serca”).

Osoby, które mają serce-umysł w harmonii są autentycznie:

  • życzliwe
  • kromne (ze względu na to, że doceniają potęgę cudu życia)
  • błyskotliwe i wnikliwe – cechujące się przejrzystością umysłu

Aby zadbać o wsparcie serca, TCM ma swoje sposoby (polegające na zrównoważeniu pracy pozostałych narządów poprzez zmianę stylu życia, zioła, akupunkturę oraz dobór specjalnej diety), jednak każdy z nas może zrobić dla swojego serca-umysłu naprawdę dużo, pracując nad sobą na własną rękę i stosując się do 3 prostych wytycznych:

1. uważne myśli – uspokajanie i skupianie umysłu, oraz praktyka wdzięczności i gromadzenia dobra (idealnie nadają się do tego codzienna praktyka wdzięczności oraz regularna medytacja)

2. uważna mowa – mój nauczyciel Maciej Wielobób w ramach praktyki uważnej mowy zalecał nam praktykę zakorzenioną w opowiastce o Sokratesie, który podobno kazał swoim uczniom przesiewanie wszystkiego, co chcą powiedzieć przez trzy sita:
SITO PRAWDY (czy to, co chcesz powiedzieć to na pewno prawda, czy może plotka..?)
SITO DOBRA (czy to, co chcesz powiedzieć wniesie w świat coś dobrego?)
SITO POŻYTKU (czy to, co chcesz powiedzieć przyniesie pożytek tobie i światu?)

3. uważne działanie – które jest konsekwencją dwóch powyższych i dąży w kierunku bezinteresownej służby innym oraz wartościom: dobra, miłości i piękna (pamiętasz mantrę: “Niech mi dziś będzie dane być na służbie” z naszych porannych medytacji?)

Oprócz zadbania o serce-umysł, kilka ogólnych porad na lato, które pomogą nam przeżyć tę porę roku z jak największą korzyścią dla naszego organizmu i poziomu energii to:

  • Wstawaj wcześnie i zacznij od ruchu
  • Jak najwięcej korzystaj ze świeżego powietrza i ze słońca
  • Delektuj się kolorami, smakami i zapachami – to czas na kwiaty na stole i lekkie posiłki z sezonowych warzyw. Jeśli zauważysz, że masz wzdęcia zredukuj ilość surówek i surowych owoców na rzecz kompotów i gotowania na parze.
  • W gorące dni zrezygnuj z ciężkich, tłustych, smażonych potraw i przerzuć się na mniejsze porcje.
  • W upały nie jedz lodów, ogranicz nabiał i nie pij zimnych napojów – to zamyka zimno w środku, pogarsza trawienie i powoduje obrzęki. Według TCM najlepszym sposobem na ochłodzenie i jednoczesne zrzucenie wodnej opuchlizny w gorące dni jest… ruch, picie miętowych herbatek i pocenie się (sprawdzone kilka lat z rzędu – potwierdzam!). Z tego samego powodu unikaj klimatyzacji. Paradoksalnie o zawianie (zwłaszcza w okolicy szyi i karku, oraz ból gardła) najłatwiej właśnie latem.

A jeśli chcesz coś poczytać…

W temacie Tradycyjnej Medycyny Chińskiej polecam cegłę “Odżywianie dla Zdrowia” Paula Pitchforda.

W temacie pracy z Sercem-Umysłem dla ludzi Zachodu polecam “Mózg i Serce. Magiczny Duet” neurochorurga Jamesa R. Doty.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email