NAŁADUJ SIĘ, NINJA! prosta praktyka dla zwiększenia pozytywnych emocji

Homo Sapiens to, z punktu widzenia ewolucji, bardzo młody gatunek. Nasze mózgi nie zdążyły specjalnie zmienić się od czasów, kiedy półnadzy mieszkaliśmy w jaskiniach, a dookoła czaiło się mnóstwo niebezpieczeństw.

Żeby nasz nagi, dwunożny gatunek mógł przetrwać, biologia wyposażyła nasze głowy w mechanizm, który wyolbrzymia zagrożenia. Dzięki niemu zawsze byliśmy przygotowani na niebezpieczeństwo.

I mimo, że współcześnie przenieśliśmy się do miast i codziennie zmieniamy majtki, nasza głowa w sposób naturalny kieruje naszą uwagę w stronę potencjalnych zagrożeń. Mało tego: kiedy aktualnie nic nam nie zagraża, nasze myśli – niejako naturalnie – płyną w stronę nieprzyjemności, które wydarzyły się kiedyś, lub mogą wydarzyć się w przyszłości.

Na szczęście z naszą inteligencją nie jesteśmy bezbronni wobec tego mechanizmu – musimy po prostu NAUCZYĆ SIĘ kierowania własnej uwagi w stronę radosnych sytuacji. Musimy nauczyć się dostrzegać przyjemne sytuacje, a potem iść o krok dalej: nauczyć się je wyolbrzymiać, rozpamiętywać i gromadzić.

Kapitalizacja Pozytywnych Emocji

W psychologii nazywa się to Kapitalizacją Pozytywnych Emocji (i bada go między innymi Prof. Dr hab. Ewa Trzebińska z SWPS)

I teraz pewnie pomyślisz: Fajnie, fajnie, ale jak mam to zrobić..?

Tutaj z pomocą przychodzi nam joga i wszystkie praktyki, które uczą nas koncentracji i stopniowo trenują nas w utrzymywaniu naszego umysłu na wodzy i przywoływania go do porządku – czyli tam, gdzie my chcemy go skierować.

(Więcej konkretów i ćwiczenia znajdziesz w moim artykule MEDYTACJA W DOBIE ELEKTRO… czyli jak to się dzisiaj robi i co z tego można mieć).

Potężnym uczuciem, które zawsze poprawia nastrój i zwiększa świadomość zasobów jest WDZIĘCZNOŚĆ. To właśnie w pielęgnowaniu wdzięczności pomaga mi jedno narzędzie, którego używam codziennie rano, od ponad 15 lat i którym dziś pragnę podzielić się z Tobą. PORANNE ŁADOWANIE

To jednostronny kwestionariusz, który działa najlepiej, jeśli wypełniasz go REGULARNIE, (czyli najlepiej codziennie rano).

Wydrukuj, skopiuj i wypełniaj regularnie. Sprawdziłam – działa!

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email