7 KSIĄŻEK, które warto przeczytać W CIĄŻY

Ciąża to fascynujący czas dla naszego ciała i psychiki – nie dość, że nasz organizm zmienia się w relatywnie bardzo szybkim tempie, to jeszcze rośnie w nas nowe życie, które powstaje z naszych tkanek, krwi i substancji odżywczych. 

W pierwszej połowie ciąży warto poświęcić trochę uwagi na dowiedzenie się co właściwie się z nami dzieje (np. hormony wpływają nie tylko na zmiany w organizmie, ale też na nasz nastrój i poziom energii), co jest “w normie”, a co może być powodem do niepokoju… A przede wszystkim jak najlepiej o siebie zadbać. Oto mój subiektywny wybór książek, które pomogły mi zrozumieć swoje ciało, podjąć strategiczne dla siebie i Baby Yody decyzje, oraz stały się wspaniałym wsparciem w poszukiwaniu informacji.

Dla tych, które lubią czerpać z aktualnej wiedzy wielu specjalistów i szukają jednego, przystępnego kompendium:

Prawdziwy ogrom wiedzy opartej o aktualne badania naukowe (yes! ta książka jest regularnie aktualizowana – a aktualizacje wydawnictwo podsyła mailem). Przy tworzeniu tego poradnika uczestniczyły lekarki, psycholożki, farmaceutki, położne, doule, doradczynie laktacyjne, dietetyczki, pedagożki, fizjoterapeutki i prawniczki. 

Mega przekonuje mnie ekspercki charakter publikacji, to, że jest to książka napisana w Polsce i zakorzeniona w polskich realiach, oraz ujęcie tematów w skondensowanej formie – przyjaznych i przystępnie napisanych rozdziałów. Publikacja mądrze została podzielona podzielona na 2 tomy: pierwszy warto przeczytać na początku ciąży (lub nawet w trakcie jej planowania), a drugi zaraz przed porodem.

Dla tych, które zastawiają się jak TRADYCYJNA DIETETYKA CHIŃSKA (w wersji spolszczonej, czyli z użyciem polskich ziół i produktów spożywczych) może wesprzeć zdrowie przyszłej mamy i dziecka:

Od kiedy Tradycyjna Medycyna Chińska (TCM) została oficjalnie uznana przez WHO za równoprawną naukę, to zarówno lekarze, jak i dietetycy oraz badacze (na Zachodzie chyba najsprawniej w tej dziedzinie działa uniwersytet Stanforda w USA) coraz chętniej sięgają o proponowane przez TCM rozwiązania.

“Naturalnie Zdrowe Dziecko” to wbrew pozorom nie tylko książka o zdrowiu dzieci. Już w pierwszym rozdziale dowiadujemy się, że w przygotowaniu do ciąży kluczową rolę odgrywa kondycja obojga rodziców – ich  odpowiednie przygotowanie psychiczne i fizyczne. Autorka dużą wagę poświęca trybowi życia, emocjom i diecie, oraz wspieraniu naturalnych tendencji organizmu do samoleczenia i walki z chorobami (rozumianymi najcześciej jako brak równowagi), jednocześnie nie rości sobie prawa do wchodzenia w kompetencje lekarzy. 

To książka o wspieraniu zdrowia dzieci oraz rodziców (również w ciąży i połogu). Super dodatkiem są przepisy i receptury na herbatki z polskich ziół.

Dla tych, które lubią naukę i nie wystarcza im wyłącznie podstawowa wiedza z aplikacji odnośnie tego jak rozwija się ich dziecko:

To książka o zmyśle dotyku. Znajdziesz w niej mnóstwo informacji o tym jak możesz wesprzeć swoje maleństwo jeszcze w okresie prenatalnym, oraz zaraz po urodzeniu. Pełny opis znajdziesz tutaj.

Dla tych, które chcą w przystępny sposób dowiedzieć się jak przebiega poród drogami natury:

Tę książkę dostałam w spadku od przyjaciółki i przeczytałam w jedno popołudnie. Napisana treściwie i bardzo przystępnym językiem, zakorzeniona w polskich realiach – pomogła mi zbudować wyobrażenie odnośnie porodu naturalnego i rozwiała wiele nurtujących mnie wątpliwości oraz obaw związanych z  historiami z porodówek, których nasłuchałam się od “starszego pokolenia” czyli mamy, cioć i babć. Po lekturze zamówiłam kupę książek z wydawnictwa Natuli – robą świetna robotę.

Dla tych które planują rodzić naturalnie i potrzebują wsparcia rzetelnych informacji i odczarowania tematu traumatyzującego porodu mam i babć. (To też świetna pozycja dla Waszego partnera/rki lub osoby, którą chcecie obok siebie przy porodzie):

Izę znam osobiście i lubię żartować, że jestem jej psychofanką. Jej bogato ilustrowana książka, napisana i zaprojektowana w superprzystępny wizualnie sposób to słodka pigułka wiedzy o porodzie naturalnym. 

Jest tu wszystko co przyszli rodzice powinni wiedzieć: od tego jak wybrać szpital i osoby towarzyszące (nie zabrakło np. wspaniałej ilustracji o tym w czym przy porodzie mogą pomóc lekarz, położna, parter, doula…), poprzez fazy porodu, pozycje porodowe, informacje jak WSPÓŁpracować ze skurczami, po metody uśmierzania bólu oraz decyzję kiedy jechać do szpitala. 

Nie zabrakło też bazy linków i polecanych książek, oraz historii samej Izy, której ciepła energia i spokój udzielają się podczas lektury.

Dla dziewczyn, które planują (lub dopuszczają) poród przez cesarskie cięcie i boją się co to będzie:

Nie każda przyszła mama chce i może rodzić naturalnie. Poród to w ogromnej mierze wielka niewiadoma – nie zawsze mamy pełny wpływ na jego przebieg i nawet dziewczyny, które decydują się rodzić naturalnie, mogą w ostatniej chwili wylądować na stole operacyjnym. Z kolei nie każda przyszła mama po jednej “cesarce” musi urodzić kolejne dzieci w ten sam sposób. 

Warto być przygotowanym na każdą ewentualność i jednocześnie pozostać odporna na opinie, że “tylko poród naturalny jest jedyny dobry i prawdziwy” (tak, słyszałam i czytałam to WIELE razy, od różnych kobiet i… mężczyzn). Zamówiłam tę książkę z nadzieją, że wydawnictwo Natuli stanie na wysokości zadania i będzie potrafiło przedstawić poród przez cesarskie cięcie w sposób merytoryczny i wolny od osądów, mogących rozbudzić obawy lub poczucie winy przyszłych mam. 

Nie zawiodłam się. To kawał dobrze podanej wiedzy, który pomógł zbudować mi wyobrażenie o tym jak wygląda poród przez cesarskie cięcie z perspektywy mamy i dziecka, bez lukru i bez niepotrzebnego straszenia.

Dla tych, którzy kochają piękne wydania i ilustracje, lub chcieliby opowiedzieć o tym jak rozwija się ciąża swoim starszym dzieciom (lub swojemu wewnętrznemu dziecku):

Polskie wydanie książki francuskiej ilustratorki Helene Druvert (yes, tej samej która stworzyła bestsellerową “Anatomia. Obraz ludzkiego ciała na wyjątkowych ażurowych rycinach”) to prawdziwa uczta dla zmysłów: piękne ilustracje, super jakości papier, ruchome elementy i misternie wycięte ryciny przeprowadzają nas przez cały cud nowego życia – od poczęcia, przez podział komórkowy, zagnieżdżenie zarodka, jego wzrost w łonie matki i poród. 

Nie zabrakło takich ciekawostek jak super podane podstawy dziedziczenia, albo wyjaśnienie na czym polega ciąża bliźniacza jedno i dwu-jajowa, jak wygląda i działa gruczoł piersiowy oraz jak kształtuje się wzrok noworodka. Myślę, że to też super powtórka z biologii. Nie mam w domu starszych dzieci, ale sama przeczytałam i przejrzałam tę książkę z pasją!

Jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia w praktyce, koniecznie zobacz mój Kurs Kogi w Ciąży!

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email