8 rad na ZIMĘ w zgodzie z przyrodą

„Zima kończy wszystkie pory roku. Aby zjednoczyć się z zimą, większy nacisk kładzie się na jakości Yin – bycie bardziej receptywnym, introspektywnym, nastawionym na gromadzenie. Oziębia się powierzchnię ciała, a ogrzewa jego wnętrze. 

Zimno i ciemność skłaniają do poszukiwania wewnętrznego ciepła. To pora odpoczynku, głębokiej medytacji, doskonalenia esencji duchowej i gromadzenia energii fizycznej – w formie niewielkiego przybrania na wadze – na czas chłodów. Chociaż przeważają wówczas powolne procesy Yin, trzeba pozostawać na tyle aktywnym, by utrzymać giętkość kręgosłupa i stawów„. 

Odżywianie dla Zdrowia, Paul Pitchford

Wyciągając wnioski z tego, co zdaniem praktyków TCM niesie zima, o tej porze roku szczególnie warto zadbać o:

1. Ciepłe jedzenie: gotowane pokarmy, gęste ciepłe zupy, dużo kasz i warzyw korzennych oraz rozgrzewające przyprawy (ostrożnie z suszonym imbirem i chilli!), podprażane pestki i kompoty
2. Jakość oddechu i powietrza (rób pranayamę, chodź na spacery w przyrodzie, pomyśl o oczyszczaczu i nawilżaczu)
3. Poruszanie zastojów i smarowanie stawów – czyli dbanie o jak największą ilość codziennego, spontanicznego ruchu (czyli NEAT – poczytasz o tym tutaj), spacery i delikatniejsze niż w innych porach roku ćwiczenia – czyli mniej pocenia się, więcej głębokiej pracy (joga jest do tego idealna!)
4. Częste przeciąganie – szczególnie kiedy dużo siedzisz przy biurku
5. Ochronę ciała przed zimnem – dbanie o uszy (czapka), o ciepłe nerki (podkoszulek) i stopy (skareptki, kapcie w domu, ciepłe buty w terenie)
6. Czas na codzienną medytację, a także pogłębioną refleksję, pytania: jak się czuję? czego potrzebuję?
7. Wysypianie się (bardzo ważne jest kładzenie się koło 22)
8. Przytulanie, czas z bliskimi, relacje

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email