6 rzeczy, których uczy nas jesień

Jesienią, świeżo po równonocy  co wrażliwsi z nas mogą czuć się osłabieni, rozbici i senni.  Może to czas, żeby powiedzieć ciału THAT’S FINE, spuścić z tonu i dać sobie trochę czasu na oswojenie się z nową porą roku.. ?

Jeśli tylko uważnie przyjrzymy się Przyrodzie, której jesteśmy częścią – możemy wyciągnąć z niej wszystko, co najlepsze. Czego uczy nas jesień?

1. Już gołym okiem widać, że soki roślin schodzą głęboko w dół i do środka: wszystko żółknie, więdnie i opada. W przyrodzie i w naszym ciele pojawia się więcej suchości, dlatego musimy dbać o lepsze nawilżanie skóry i błon śluzowych, szczególnie w oskrzelach. Kilka lat temu dietetyczka TCM (tradycyjnej medycyny chińskiej) poleciła mi picie kompotu z gruszek na suchy jesienny kaszel?. Pomogło i teraz piję go prewencyjnie każdej jesieni. Nawilżacz powietrza przy włączonych kaloryferach też robi dobrą robotę.

2. Sport powinien być teraz mniej intensywny – staramy się wybrać taki poziom aktywności, żeby wysiłek nas rozgrzewał i pobudzał krążenie, ale nie wyczerpywał (zalecenie mojej pani doktor TCM: “wybierz taką intensywność, żeby się za bardzo nie pocić”)

3. Dni zaczynają się skracać, a to znaczy, że nasz organizm naturalnie powinien otrzymywać więcej snu, niż latem. Szczególnie cenne są godziny przespane przed północą, dlatego dobrze jest się kłaść najpóźniej przed 23.

4. Teraz jest ostatni dzwonek na łapanie i pielęgnowanie wewnętrznego ciepła. Stopy i plecy (szczególnie w okolicy nerek) powinny być zabezpieczone przed zimnem, a większość posiłków ciepła.

5. Praktyka jogi powinna być nakierowana na dbanie o zdrowie stawów

6. W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej jesień to czas płuc – kluczowa staje się dla nas w tym czasie jakość naszego oddechu. To dobry moment, żeby zacząć regularną praktykę oddechową , na przykład 20 oddechów oczyszczających, czyli MEDYTACJĘ NA CO DZIEŃ z mojego YouTube

Jesienna #ninjamisja to: zadbaj o siebie i przemyśl swoje jesienne nawyki. Może czas na jakiś nowy rytuał..?

Napisz Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Pinterest