6 rzeczy, których uczy nas jesień

Jesienią, w okolicy równonocy  co wrażliwsi z nas mogą czuć się osłabieni, rozbici i senni.  Może to czas, żeby powiedzieć ciału THAT’S FINE, spuścić z tonu i dać sobie trochę czasu na oswojenie się z nową porą roku.. ?

Jeśli tylko uważnie przyjrzymy się Przyrodzie, której jesteśmy częścią – możemy wyciągnąć z niej wszystko, co najlepsze. Czego uczy nas jesień?

1. Już gołym okiem widać, że soki roślin schodzą głęboko w dół i do środka: wszystko żółknie, więdnie i opada. W przyrodzie i w naszym ciele pojawia się więcej suchości, dlatego musimy dbać o lepsze nawilżanie skóry i błon śluzowych, szczególnie w oskrzelach. Kilka lat temu Joanna Brejecka-Pamungkas, dietetyczka TCM (tradycyjnej medycyny chińskiej) poleciła mi picie kompotu z gruszek na suchy jesienny kaszel. Pomogło i teraz piję go prewencyjnie każdej jesieni. Nawilżacz powietrza przy włączonych kaloryferach też robi dobrą robotę. Można dodać do niego kilka kropli naturalnego olejku o ulubionym zapachu (mnie w pochmurne dni pobudza pomarańcza).

2. Sport powinien być teraz mniej intensywny, niż wiosną i latem – staramy się wybrać taki poziom aktywności, żeby wysiłek nas rozgrzewał i pobudzał krążenie, ale nie wyczerpywał (zalecenie mojej pani doktor TCM: “wybierz taką intensywność, żeby się za mocno nie pocić”). To bardzo ważne: nie rezygnujemy z codziennego ruchu, tylko go modyfikujemy!

3. Dni zaczynają się skracać, a to znaczy, że organizm naturalnie powinien otrzymywać więcej snu, niż latem. Szczególnie cenne są godziny przespane przed północą, dlatego dobrze jest zasypiać najpóźniej przed 23. O tym jak poprawić jakość snu, przeczytasz w tym wpisie.

4. Teraz jest ostatni dzwonek na łapanie i pielęgnowanie wewnętrznego ciepła. Stopy i plecy (szczególnie w okolicy nerek) powinny być zabezpieczone przed zimnem, a większość posiłków i napojów, które spożywamy – ciepła. Nie boimy się rozgrzewających przypraw, ale nie przesadzamy z ostrością, która nie służy płucom.

5. Praktyka jogi powinna być nakierowana na dbanie o zdrowie stawów: szczególnie sprawdzają się płynne przejścia między pozycjami i praca w pełnych zakresach ruchu. Nie rezygnujemy ze wzmacniania!

6. W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej jesień to czas płuc – kluczowa staje się dla nas w tym czasie jakość naszego oddechu.
To dobry moment, żeby zacząć regularną praktykę oddechową, na przykład 20 oddechów oczyszczających, czyli MEDYTACJĘ NA CO DZIEŃ z mojego YouTube, a o poranku także budzącą pranajamę kabhalabati, którą znajdziesz tutaj: ODDYCHANIE LEPSZE NIŻ KAWA (uwaga: przeciwwskazaniem do niej są ciąża, menstruacja i zapalenie zatok).
Na jakość oddechu wpływa też mobilność tułowia, w szczególności odcinka piersiowego kręgosłupa – 16-minutową praktykę na ten obszar ciała (którą możesz wykonać nawet na siedząco) znajdziesz tutaj

Jesienna #ninjamisja to: zadbaj o siebie i przemyśl swoje jesienne nawyki. Jeśli chcesz zacząć jesień z jonowym przytupem wspólnie zasiać ziarenko nawyku, które będzie kiełkować przez całą ciemniejszą i zimniejszą część roku – ZAPRASZAM CIĘ NA #HEALTHY CAMP z jogą i Tradycyjną Medycyną Chińską.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email