Playlista z dachu od DJ Malasana & kilka słów o mocy muzyki

Muzyka łagodzi obyczaje – to przysłowie zna każdy z nas. Jednak nie są to tylko puste słowa. Muzyka jest swego rodzaju uniwersalnym językiem do wspólnego przeżywania, celebrowania czy komunikacji. I tylko homo sapiens oraz papugi rozumieją, że Rhythm is a dancer (bo czują rytm i potrafią się do niego bujać)

Obcowanie z muzyką pomaga likwidować niepokój i lęk. Dodatkowo przywraca spokój i odprężenie, a w konsekwencji może pobudzać do aktywności. Muzyka może aktywować szereg obszarów mózgu, które przetwarzają różne funkcje – takie jak uczenie się, pamięć, motywację czy reakcje emocjonalne.

Istnieją nawet formy terapii, które bazują właśnie na pozytywnym wpływie muzyki na zdrowie i organizm człowieka. Muzykoterapia stosowana jest w wielu chorobach, m.in. neurodegeneracyjnych 

(Alzheimera, Parkinsona). 

Muzyka jest dobrym sposobem na terapię wspomagającą u pacjentów z bólem pooperacyjnym. Zaobserwowano również korzystny wpływ muzyki w gabinetach stomatologicznych. Przekierowuje ona uwagę i przez to zmniejsza u pacjentów odczuwany ból (1).

Dlaczego muzyka poprawia humor?

Badania neuroobrazowania ujawniły, że pozytywne, optymistyczne myśli aktywują określone regiony, takie jak przednia kora zakrętu obręczy, ciało migdałowate i części kory przedczołowej. Podobnie jest w przypadku słuchania muzyki, pobudzane są wtedy niektóre regiony związane z pozytywnymi reakcjami emocjonalnymi (2). Aktywuje ona również obszary mózgu, które uruchamiają się w trakcie jedzenia czekolady lub sexu Wiemy, że dochodzi wtedy do wyrzutu dopaminy. 

Polecam Wam wykład neurobiologa i muzyka prof. Alan’a Harvey’a „Your brain on music”. Dzięki niemu dowiecie się jak szeroki wpływ ma muzyka na nasz mózg, rozwój i relacje.

Good vibes only

Muzyka jest bardzo ważnym elementem mojego codziennego życia. Od kilku lat rano na swoim instastories dzielę się z #ninjayogagang swoimi ulubionymi kawałkami. Dostawałam od Was mnóstwo próśb o stworzenie playlisty z dachu. Sami wybraliście nawet mój pseudonim – Dj Malasana.

Playlistę (która będzie sobie systematycznie rosła) znajdziecie na spotify.

——————————–

(1) Ewa Stanek – Misiąg, Co nam daje muzyka, Medycyna Praktyczna (portal)

(2) Alan R. Harvey, Music and the Meeting of Human Minds, Front Psychol. 2018; 9: 762

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email