Uważaj jak do siebie myślisz – jeden niezawodny sposób na to aby poczuć się z sobą lepiej.

Możemy kochać innych tylko wtedy, gdy kochamy siebie” – mówi badaczka, wykładowczyni i autorka Brene Brown. Według niej (a także wg badaczy stylu przywiązania), jeśli dziecko wyniesie z domu przekonanie, że jest kochane i można je kochać, to samo też będzie potrafiło kochać w dorosłym życiu. 

Po 6 latach badań, setkach wywiadów i ludzkich historii (które zaowocowały książką), Brene Brown udało się wyłuskać jedną zmienną, która odróżnia ludzi z silnym poczuciem miłości i przynależności od tych, którzy ciągle się z tym zmagają. 

Chodzi o to, że ludzie posiadający silne poczucie miłości i przynależności WIEDZĄ, że są warci miłości i przynależności

Największe wyzwanie dla nas wszystkich to uwierzyć we własną wartość, bez żadnych warunków wstępnych. Piszę: największe wyzwanie, bo większość z nas zmaga się z tym przez całe życie (bardzo często z pomocą psychoterapeutów). 

Jako psycholog, która całe swoje dorosłe życie poświęca połączeniom pomiędzy ciałem i umysłem, uważnie przyglądam się temu jak nasze ciała reagują na nasze myśli.

Chociaż w naszym dualistycznym świecie może to się wydawać dziwne lub niezwykłe – badania nie pozostawiają wątpliwości: jesteśmy całością, a Ciało reaguje na szczery gest ciepła i troski wobec siebie samej/samego tak, jak zareagowałby na ten gest dziecko

Tym gestem może być (i bardzo często jest) nie tylko to, co fizycznie dla siebie robimy, ale przede wszystkim to, jak do siebie myślimy i mówimy.

Potęga życzliwości (do siebie).

Dlatego też zachęcam Cię do zrobienia sobie małego wyzwania. Za każdym razem, kiedy złapiesz się na myśli: „Będę wartościowy/a, jeśli …”, spróbuj przez moment zeskanować swoje ciało i zbadaj jak się czujesz. 

A potem poklep się życzliwie po ramieniu za wyłapanie tego momentu. 

Następnie powiedz do siebie: “ [Twoje imię] jesteś człowiekiem. Robisz co w Twojej mocy, Kocham Cię.” I znowu zbadaj: jak ciało reaguje na tę myśl.

Mam nadzieję, że dzięki tej prostej praktyce dowiesz się o sobie czegoś nowego i ważnego. 

A jeśli masz ochotę na cały weekend praktykowania życzliwości do siebie, jogi i przyrody – serdecznie zapraszam Cię na któryś z moich campów!

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email