PRZYJEMNOŚĆ Z ĆWICZEŃ – czy można NAUCZYĆ się ją czerpać?

Nasz mózg zmienia się przez całe życie, a zdolność tę nazywamy neuroplastycznością. Neuroplastyczność to zdolność mózgu do przekształcania swojej struktury i funkcji w odpowiedzi na doświadczenia, trening i uczenie się.

Jedną z głównych zasad neuroplastyczności są zmiany w ZALEŻNOŚCI OD UŻYTKOWANIA. 

W kontekście cieszenia się ruchem, oznacza to, że, Twoje ciało MOŻE polubić aktywność fizyczną, a nawet zacząć za nią tęsknić.

Sekretem jest tu mądre wykorzystanie podstawowej wiedzy o mózgu.

Zasada “WIRE TOGETHER - FIRE TOGETHER” czyli neurony, które aktywują się w tym samym czasie, łączą się ze sobą.

Najprawdopodobniej masz w swojej biografii miłe wspomnienie z muzyką w tle, prawda? Szkolna dyskoteka, wyprawa samochodem z przyjaciółmi, pierwsza kaseta na walkmanie (tak, jestem z lat 80. i nie wstydzę się tego!). Od tej pory za każdym razem gdy słyszysz “TĘ PIOSENKĘ”, miłe wspomnienia wracają, a Ty czujesz się lepiej. 

Oba te elementy: piosenka i świetne samopoczucie zostały połączone w Twoim mózgu, a ich więź umacnia się, wraz z każdą myślą o tamtych zdarzeniach.

To doświadczenie idealnie obrazuje zasadę “wire together – fire together”, którą możesz wykorzystać również do polubienia ćwiczeń.

Po prostu stwórz pozytywne skojarzenia: wybierz okoliczności, w których będzie Ci naprawdę miło się ruszać – świetne towarzystwo, dobrą muzyczkę albo piękną przyrodę (a najlepiej wszystko na raz).

Poprzez regularne podejmowanie ruchu w pozytywnym i przyjemnym kontekście, tworzymy pozytywne skojarzenia z aktywnością fizyczną. To forma uczenia się,  które pomoże doprowadzić mózg do postrzegania ruchu jako czegoś naprawdę przyjemnego, co dobrze się zaczyna i dobrze kończy.

Na tej samej zasadzie – NIE wybieraj aktywności, która Cię udręczy. Jeśli nie lubisz się pocić: nie idź na fitness. Jeśli nie lubisz zamkniętych pomieszczeń, klimatyzacji, wixy albo stękania – nie idź na siłkę. Jeśli odstrasza Cię wojskowa atmosfera na jodze – poszukaj przyjaźniejszej szkoły. Jeśli się nudzisz na tai chi – spróbuj tańca. Ruch, który podejmujesz za karę skojarzy Ci się źle.

Na koniec dobra wiadomość: jeśli padła_eś ofiarą ćwiczeń “za karę”, pamiętaj, że możesz to zmienić z pomocą budowania pozytywnych skojarzeń z ruchem – bo Twój mózg zmienia się w zależności od użytkowania. Nic nie jest na zawsze i dlatego kolejna zasada brzmi:

UŻYWAJ ALBO TRAĆ

Najpierw świetna wiadomość: jeśli kiedyś (nawet w dzieciństwie) lubiła_eś i potrafiła_eś się ruszać: (biegać, skakać, pływać, wspinać się), to ten repertuar ruchowy sprzed lat jest zapisany w Twoich mózgowych mapach ciała. Owszem, mapach obecnie nieco zakurzonych, wyblakłych i w nie najlepszym stanie (to ten aspekt: TRAĆ…) Ale dobra wiadomość jest taka, że możesz go odzyskać.

Możesz też zbudować nowy repertuar ruchowy poprzez regularność i powtarzalność (czyli aspekt: UŻYWAJ).

Mózg może dostosowywać się do nowych wzorców aktywności, a im częściej będziesz się ruszać, tym lepsze będzie Twoje czucie ciała, pewność, płynność i łatwość ruchu.

 

Nagroda, jaką jest odzyskiwanie sprawności, “przypominanie sobie” dawnych ruchów albo budowanie sprawności od nowa, wzmocni ścieżki neuronalne związane z przyjemnością i motywacją do ćwiczeń.

A skoro o motywacji mowa…

MÓZG JEST NASTAWIONY NA RELACJE I INTERAKCJE

Homo Sapiens to gatunek stadny, a nasze mózgi zbudowane są w taki sposób, że aby prawidłowo się rozwijać i “rozkwitać” potrzebują relacji. Wchodzenie w interakcje społeczne, uczenie się od innych i otrzymywanie od nich wsparcia, lub też wchodzenie w pozytywną rywalizację, będzie nas motywować i wpływać na zdolność czerpania przyjemności z ćwiczeń fizycznych.

Poszukanie sobie kumpla do ćwiczeń, albo trenerki którą polubisz ma ogromne znaczenie w “przepraszaniu się” aktywnością fizyczną.

A na koniec:

Pamiętaj, że w większości przypadków rodzaj ruchu nie ma aż takiego znaczenia. Przede wszystkim chodzi o to, żeby aktywność fizyczna była wpisana w naszą codzienność. 

Warto zauważyć, że każdy jest inny, a to, co przynosi przyjemność w ćwiczeniach, może się różnić w zależności od osobistych preferencji. Dlatego eksperymentowanie z różnymi rodzajami aktywności fizycznej i kontynuowanie tych, które przynoszą przyjemność, zwiększa szanse na to, że ćwiczenie ciała stanie się przyjemnym elementem naszego życia, a nie bolesnym obowiązkiem.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email