PRZYGOTUJ SIĘ NA ZMIANY (mini-poradnik)

Przygotuj się na zmiany! Czy chcesz, czy nie, jedno jest pewne: one przyjdą. Jeśli się nie przygotujesz, będą po prostu bardziej bolesne…

Gotowość na zmiany” – łatwo powiedzieć, szczególnie w wypadku, kiedy sami podejmujemy decyzje. Ale jak realnie znaleźć w sobie takie nastawienie, kiedy świat się na nas uwziął i rzuca nam kłody pod nogi w najmniej spodziewanych momentach? I to najczęściej wtedy, kiedy już miało być spokojnie i dobrze…?!

Moja odpowiedź brzmi: WRÓĆ DO CIAŁA! Ciało zna odpowiedź, której szukasz. Naucz się go słuchać i działać z nim w zgodzie.

Ale co ma piernik do wiatraka..?

Jeżeli działasz w zgodzie z ciałem, jesteś jak wytrawny żeglarz znający każdy cal swojej łódki. Co prawda nie ma on wpływu na pewne czynniki niezależne od jego woli, takie jak pogoda, czy prądy morskie, ale za to świetnie zna możliwości swojego pojazdu. Krótko mówiąc – mało co go zaskoczy, zbije z tropu czy sparaliżuje.

Jeśli więc nie jesteś w stanie powstrzymać zmian, które niesie życie – Poznaj swoją łódkę!

Ciało to jedyny towarzysz, który z całą pewnością zostanie z Tobą do samego końca – warto się z nim zaprzyjaźnić.

Nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie pracy z ciałem. A jeśli czujesz, że kolejny sztorm już się zaczyna, a Ty nie nadążasz, przeczytaj ściągawkę na ten egzamin:

1.Zacznij tu, gdzie jesteś.
Ważne jest to, żeby zaczynać tam, gdzie realnie jesteśmy. Nie sto kilometrów dalej, nie dziesięć kilo w tył. Nie tam, gdzie chcielibyśmy być, albo boimy się, że wylądujemy. Zaczynamy dokładnie Tu i teraz: czyli będąc całymi sobą w obecnej sytuacji, jaka by ona nie była.

 2. Obserwuj.
Stań czasem z boku i popatrz uważnie. Szukaj prawidłowości. Zauważ, że przyroda działa w cyklach. I my, jako część przyrody również. Cykl pór roku, dnia i nocy, działania i statyczności… Zobacz jak Przyroda przygotowuje się do zmian – naucz się dostrajać.

 3. Wyciągaj wnioski.
Nawet takie najprostsze, jak to, że prawdopodobnie po okresie wytężonej pracy będziesz potrzebować odpocząć. Nikt nie wie lepiej czego potrzebujesz i co powinieneś zrobić niż Ty  sam! Posłuchaj intuicji ciała.

Każdy, kto zaczyna we właściwy sposób pracować ze swoim ciałem, mówi o mniej lub bardziej spektakularnie pojawiających się zmianach w życiu. Jest to dowód na to, że nasze życie: nawyki, codzienne działania, sposób w jaki czerpiemy radość i przyjemność zakorzenione są w ciele. Zmiana na poziomie ciała (a dokładniej sposobie odczuwania i uświadamiania sobie, że go mamy) bardzo często pociąga za sobą wyraźne zmiany w życiu.

Praca z ciałem pomaga nam przejść zawieruchę zmian i być też na nią gotowym. Równocześnie generuje zmiany w naszym życiu, pozwalając nam w ten sposób świadomie nim kierować – w zgodzie z naszymi autentycznymi potrzebami.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email