W przedszkolu uczą nas, że mamy 4 pory roku: wiosnę, lato, jesień i zimę. Żeromski (całkiem moim zdaniem słusznie) dodał do tego jeszcze przedwiośnie. A któryś z moich znajomych stwierdził, że skoro jest miejsce na przedwiośnie, to należałoby dodać jeszcze równie szare i paskudne przedzimie.
W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej z kolei w myśleniu o przemianach zachodzących w ciągu roku, skłania się ku 4 długim porom: dwóm cieplejszym i pełnym ekspansywnego wzrostu (wiosna i lato), oraz dwóm chłodniejszym i skupionym do wewnątrz (jesień i zima). Do tych 4 głównych pór dodaje się jeszcze piątą, wyjątkowo krótką porę w której wszystko jest w równowadze – późne lato.
“To przyjemna i wypełniona dostatkiem pora, w której czas jakby się zatrzymał(…). To chwila, w której wahadło hamuje, by zacząć kołysać się w drugą stronę. Pomiędzy skrajnościami nastaje okres jedności, harmonii i środkowej drogi.” Pisze o późnym lecie Paul Pitchford, autor książki Odżywianie Dla Zdrowia (Więcej o tym fascynującym kompendium łączącym wiadomości z zakresu zachodniej nauki o żywieniu z tradycjami wschodu poczytasz w tym wpisie)
Czego możemy nauczyć się od późnego lata? Jakie wskazówki do pracy nad sobą – z ciałem i emocjami (w TCM ciało, umysł i emocje są ściśle powiązane) możemy dostrzec w tej porze roku?
U Pitchforda odpowiedź jest prosta jak późne lato:
- Odkryj rytmy i cykle, które sprawiają, że życie staje się proste i harmonijne.
- Zatrzymuj się często, sprawdzaj czy tutaj jesteś i jak oddychasz. Dotykaj swoich dłoni, twarzy, skóry. Rób sobie reality-check.
- Popracuj z elementem ziemi w swoim ciele: oddychaj do brzucha, praktykuj gruntujące asany (w jodze to zwłaszcza malasana i pozycje stojące, np. z Jogi na Trawie, Równowagi albo Energii
- Przyjrzyj się temu czy na pewno traktujesz swoje ciało z taką miłością jak planetę. Zwłaszcza zwróć uwagę na to co jesz …to w końcu rady dietetyka, który pisze nie owijając w bawełnę: „Zdumiewające jak wielu ludzi walczących o zachowanie środowiska naturalnego nie widzi niczego złego w zjadaniu lukrowanych, tłustych pączków z białej mąki, jednocześnie poświęcając się oczyszczaniu pól i strumieni.”
A jeśli potrzebujesz wsparcia w ładowaniu się energią późnego lata, lub czytasz ten tekst w zimnych i ciemnych porach roku – zajrzyj na mój kanał YouTube, gdzie znajdziesz playlistę z krótkimi sesyjkami nagranymi latem na Bezludnej Wyspie na Adriatyku. Jej tytuł: Zatrzymaj Lato mówi sam za siebie.