8 książek dla POCZĄTKUJĄCYCH RODZICÓW

Przyjście na świat nowego człowieka wywraca wszystko do góry nogami. Niezależnie od tego jak bardzo czekaliśmy na dziecko – jego pojawieniu się nie towarzyszą wyłącznie radość i błogość. Na wiele rzeczy po prostu nie można było się wcześniej przygotować i przećwiczyć ich “na chłodno” (na przykład tego, że hormony zupełnie zmienią moją wrażliwość i sposoby reagowania). Powiększenie rodziny to czas próby, w którym codziennie dowiaduję się o sobie samej mnóstwa nowych rzeczy, a nasz związek partnerski przeszedł (i nadal przechodzi) przez bardzo trudny egzamin. Oto zestawienie książek, które pomogły mi poukładać sobie to “nowe życie” i wsparły mnie zarówno w rodzicielstwie, jak i w relacji z mężem. Istotne jest to, że wszystkie wybrane przeze mnie lektury podzielone są na rozdziały – tak, że łatwo jest je czytać w krótkich przerwach “wyrwanych” w ciągu dnia, podczas karmienia lub przed snem zanim zupełnie padniemy 😉

Jak zrozumieć małe dziecko 

Wspaniała, konkretna książka dla totalnie początkujących rodziców dzieci w wieku 0-3. Podzielona na krótkie i konkretne rozdziały, napisane przez różne autorki, zakorzeniona w filozofii rodzicielstwa bliskości, naszpikowana aktualną wiedzą naukową, porusza tematy takie jak sen, jedzenie, zabawa, odpieluchowanie, (nie)karanie, adaptacja przedszkolna.
Dla mnie ogromnym plusem jest jej forma: to raj dla wzrokowców, bo wszystko jest wypunktowane (a przy tym łatwe do zapamiętania, lub odświeżenia wiadomości).

Mózg Dziecka. Przewodnik dla rodziców. Alvaro Bilbao

Najważniejszym okresem w życiu nie są studia uniwersyteckie, lecz wiek najwcześniejszy od narodzin do szóstego roku życia”. Autor, neuropsycholog i ojciec dwóch córek, bardzo przystępnym językiem odkrywa przed nami wiedzę o tym jak dzięki interakcjom, zabawom, rozmowom możemy wspierać dzieci w rozwoju procesów poznawczych (pamięci uwagi, koncentracji), używania języka, radzenia sobie z emocjami i samokontroli. Wszystko napisane jest zabawnym, przystępnym językiem i nie trzeba obawiać się naukowego tonu. Do myślenia dał mi mocno rozdział 25 “Najlepsze programy komputerowe dla dzieci poniżej sześciu lat”.

Sensoryczne niemowlę. Joanna Szulc, Aleksandra Charęzińska

Z tej książki dowiesz się czym jest regulacja/samoregulacja i integracja sensoryczna oraz jak rozwija się i kształtuje u najmłodszych dzieci: od urodzenia do wieku 18 miesięcy. Mózg niemowlęcia nie zawsze jest w stanie prawidłowo przetworzyć docierające do niego bodźce (a to co może stać się potencjalną przyczyną trudności w codziennym funkcjonowaniu, zarówno na etapie wczesnego dzieciństwa, jak i później). Dzięki rzetelnej porcji wiedzy i propozycjom zabaw możemy nauczyć się wspierać nasze dzieci w tym nowym dla nich świecie pełnym intensywnych bodźców i tak różnym od spokojnego, szumiącego łona mamy 🙂

Uwaga! Złość. Ewa Tyralik-Kulpa

W byciu rodzicem ta emocja pojawia się nadspodziewanie często (i zupełnie nie tam gdzie byśmy sobie tego życzyli)… Dlatego tak ważne jest dojście ze złością do ładu. To nie jest książka dla specjalistów, którzy zjedli zęby na psychologii emocji, bo nie ma w niej nic rewolucyjnego. Ale każdemu udręczonemu rodzicowi empatyczna postawa autorki pomoże się pogodzić z własnymi emocjami i z tym, że czasem nie poznajemy samych siebie i wstyd nam za swoje wybuchowe reakcje… Autorka w prosty i rzeczowy sposób zapoznaje nas z mechanizmem złości, wyjaśnia jak wygląda to u dziecka (podoba mi się omówienia złości na różnych etapach rozwoju dziecka, od niemowlaka do nastolatka) a jak u dorosłego i – co ważne – wskazuje skuteczne sposoby radzenia sobie.  Książka pełna jest konkretnych przykładów z życia, co zdecydowanie ułatwia przeniesienie wiedzy na praktykę. Szczególnie podoba mi się uwzględnienie w procesie złoszczenia doznań z ciała (jest nawet miejsce na kilka praktycznych ćwiczeń lowenowskich). Czuję, że na etapie kiedy zmagam się z baby-brain i miotają mną hormony to idealna i łatwa do przyswojenia forma wsparcia.

Dziecko z Bliska. Agnieszka Stein

“Pierwszą polską książkę o rodzicielstwie bliskości” dostałam od przyjaciółki, zaraz po narodzinach mojej córki. Psycholog dziecięca Agnieszka Stein to taka osoba, której chce się słuchać – nie wymądrza się, jest pełna szacunku zarówno do dzieci, jak  i do rodziców i ich historii. To książka o relacjach i o budowaniu zaufania (bo autentyczne relacje możemy tworzyć tylko wtedy kiedy zaufamy innym), o towarzyszeniu i wspieraniu, o budowaniu empatycznej postawy – zarówno wobec dziecka, jak i wobec siebie. Bardzo spodobała mi się proponowana przez autorkę koncepcja trzech R:
RELACJA – nawiązanie i dbanie o dobrą więź pomiędzy dorosłymi a dziećmi;
REGULACJA – rozwiązywanie trudnych sytuacji wychowawczych; nauka samoregulacji emocji;
ROZWÓJ – wsparcie dziecka w rozwoju; rozwój osobisty dzięki obcowaniu z dziećmi.
Kolejną pozycją Agnieszki Stein, którą przeczytam będzie z całą pewnością Nowe Wychowanie Seksualne. Bo nasza seksualność buduje się od pierwszych dni życia – w relacji z rodzicem i nie chciałabym niczego przegapić.

Szkoda, ze Twoi rodzice nie przeczytali tej książki (a twoje dzieci docenią, ze ją znasz). Phipippa Perry

Napisana bardzo przystępnym językiem, nieoceniająca, skłaniająca do refleksji i motywująca. To książka o tym jak wielki wpływ na Twoje rodzicielstwo ma Twoje dzieciństwo oraz o tym, co możesz z tym zrobić, żeby relacja rodzic-dziecko, którą teraz tworzysz była wspierająca dla obu stron. Z całą pewnością nie jest to książka wyłącznie dla rodziców. Powiedziałabym, że to książka o budowaniu relacji z drugim człowiekiem i – co najważniejsze – z sobą samym. Dostałam ją pod koniec ciąży i bardzo mnie wsparła na początku macierzyństwa (bo czasem w tym okresie najciężej jest poradzić sobie właśnie z sobą).

Jak zrozumieć się w rodzinie. Monika Szczepanik

Autorka rozkłada na czynniki pierwsze temat komunikacji i jej wpływu na relacje w rodzinie i rozwój dzieci. Bardzo konkretna, naszpikowana wiedzą i przykładami, szybko się czyta (idealna dla zabieganych rodziców), napisana w duchu Porozumienia bez Przemocy. Można traktować ją jako apteczkę pierwszej pomocy w palących zagadnieniach (Jak rozwiazywać konflikty? Jak mówić, żeby zostać wysłuchanym? Jak radzić sobie ze złością?)

Być Razem. Książka dla par. Jesper Juul

Jedno z pierwszych zdań książki brzmi: „najlepsze, co rodzice mogą zrobić dla swojego dziecka, to zadbać o swój związek”. Szczególnie na początku rodzicielskiej drogi, dobrze jest sobie czasem przypomnieć o tym, że oprócz bycia rodzicami ciagle jesteśmy partnerami 🙂 Forma tej książki jest bardzo ciekawa. To zapis rozmów autora z rodzicami, którzy przychodzą do niego z różnymi problemami. Na końcu każdej rozmowy znajduje się podsumowanie, a całość przeplatana jest krótkimi wykładami na dany temat.  Inspirująca lektura, w małym formacie z dużymi literami (idealnie i szybko się czyta przy karmieniu piersią i innych sytuacjach, w których wolna jest tylko jedna ręka;))

_______

Newsletter

Dołącz do rodziny ninja-yogis