4 asany na SZCZĘŚLIWE BIODRA

Jeżeli masz pracę w której godzinami siedzisz, albo stoisz…
Jeżeli po pracy dużo trenujesz, jeździsz na rowerze albo biegasz…
…to te asany (pozycje jogi) są dla Ciebie!

Postaraj się wplatać je do codziennej praktyki, a efekty – większe zakresy ruchu, większa elastyczność nóg i ulga dla dolnych pleców pojawią się szybko. Pamiętaj, żeby zaczynać delikatnie: szanować to, że ciało potrzebuje trochę czasu, żeby się rozluźnić. Nie wpychaj się na siłę w pozycje i głęboko oddychaj (a nawet sobie powzdychaj).

Najlepiej zacznij już dzisiaj, ninja!

Baddha konasana – pozycja spętanego kąta
To jeden z nalepszych „otwieraczy“ bioder. Rozluźnia i delikatnie rozciąga napięte przez trening albo długie siedzenie przywodziciele uda.
Usiądź na ziemi (albo wyżej, na zwinietym kocyku), Połącz wnętrza stóp. W pozycji wyjściowej Twoja głowa powinna być nad miednicą. Złap za duże palce stóp. Najpierw pokołysz się trochę z jednego posladka na drugi. Potem zatrzymaj się w centrum i postaraj się rozłożyć ciężar równomiernie między pośladkami. W tej pozycji możesz powachlować kolanami, jak skrzydłami motyla góra-dół. Jeśli poczujesz, że pojawiło się trochę luzu po wewnętrznej stronie ud, spróbuj iść o krok dalej i z wydechem pochyl się, zbliżając delikatnie brzuch do pięt (uwaga! Nie głowę do palców stó, tylko brzuch do piętJ). Z wdechem unieś tułów z powrotem do góry. Możesz powtórzyć to kilka razy i za ostatnim razem zostać w skłonie trochę dłużej, na kilka spokojnych wdechów i wydechów.
Wskazówka bezpieczeństwa: nie pchaj kolan do ziemi na siłę, a jeśli podczas skłonu do przodu w kolanie pojawia się ból, zmniejsz zakres skłonu.

Anjaneyasana – pozycja wschodzącego księżyca
Rozciaga uda i pachwiny, oraz mięsień lędźwiowy większy, który jest kluczowy dla wlasciwego ułożenia miednicy.
W klęku postaw przed sobą lewą stopę, podsuń ją do przodu, tak, zeby twoje lewe kolano znajdowało się tuż nad piętą. Ułóż dłonie na biodrach i pozwól, żeby biodra opadły jak najbliżej ziemi (z szacunkiem dla Twoich ud i pachwin). Jeśli potrzebujesz, podłóż coś miękkiego pod prawe kolano. Jeśli możesz, z kolejnym wdechem unieś do góry ręce, wydłuż boki ciała i delikatnie otwórz klatkę piersiową. Możesz popatrzeć w górę, ale upewnij się, ze tył szyi się nie zacisnął. Pozostań w pozycji na kilka spokojnych wdechów i wydechów. Potem opuść dłonie na biodra, unieś biodra wyżej, odstaw lewe kolano do klęku. Daj sobie chwilę na to, żeby poczuć prawą i lewą stronę ciała, a potem wykonaj pozycję na drugą nogę.

Malasana – pozycja girlandy
Uelastycznia kostki, łydki, biodra, pomaga rozluźnić dolne plecy. Pomaga wzmocnić nogi.
Rozstaw stopy na szerokość bioder, palce stóp mogą odchylić się na zewnątrz i kucnij. Postaraj się utrzymać całe stopy na ziemi. Jeśli pięty się odklejają, spróbuj rozstawić stopy odrobinę szerzej, a jeśli to nie pomaga, podłóż sobie pod pięty równej grubości książki lub zwinięty ręcznik. Większa elastyczność pojawi się z czasem – obiecuję. Jeśli możesz, połącz wnętrza dłoni na mostku, umieść ramiona po wewnętrznej stronie ud i z kolejnymi wydechami staraj się coraz bardziej rozluźniać i delikatnie rozpychać kolana na zewnątrz.
Jeśli miałabyś wykonywac tylko jedną pozycję jogi – wybierz malasanę. Kiedyś naturalna dla naszych przodków (przed epoką krzeseł), obecnie stała się dla wielu z nas nie do wykonania. Wróć do korzeni i zacznij regularnie kucać – Twoje nogi, biodra i dolne plecy będą zdrowe i szczęśliwe.

Gomukhasana – pozycja krowiego pyska
Rozciąga kostki, biodra, uda i pośladki
Usiądź na macie, z prostými nogami przed sobą. A następnie ugnij kolana i połóż swoje stopy na podłodze. Przesuń lewą stopę pod prawym kolanem i umieść ją na zewnątrz prawego biodra. Następnie skrzyżuj prawą nogę ponad lewą i spróbuj ułożyć prawe kolano na lewym kolania i spróbuj przyciągnąć swoją prawą stopę do lewego biodra. Jeśli możesz , staraj się rozmieścić ciężar równomiernie pomiędzy prawym i lewym pośladkiem. Masz prawo czuć solidne rozciaganie bioder i pośladków. Jeśli bardzo cierpisz w tej pozycji, lub boli Cię któreś z kolan, usiądź wyżej, podkładając sobie pod pośladki koc. Oddychaj głęboko i staraj się rozluźnić z każdym kolejnym wydechem. Upewnij się też, że Twoje zęby ani usta nie są zaciśnięte – to Twoje ciało, a nie Twoja twarz mają odwzorowywać nazwę pozycji 😉

Po praktyce KONIECZNIE daj mi znać jak się czujesz i udostępnij ten wpis wszystkim osobom które Twoim zdaniem skorzystają z tych asan! Niech moc będzie z nami!

Newsletter

Dołącz do rodziny ninja-yogis